Google Adsense Reklamlarını Wordpress'e Ekleme | Seo Forumu, Google Forumu, Webmaster Forumu - Google Forum!

Search Engine Optimization!

Platform sizlere, Google servisleri ve Seo hakkında destek alma, bilgi edinme ve tartışma olanağı tanır. Katılım ve kullanım tamamen ücretsizdir.

ferhatkortak

Moderatör
Katılım
12 Ara 2021
Mesajlar
2,573
Aldığı beğeni
0
Yaş
24
Konum
Diyarbakır
Cinsiyet
Erkek
AdSense Reklamları WordPress Sitesine Nasıl Eklenir ?
Not: Tabii wordpress sitesine adsense reklamları ekleme işlemini yapabilmeniz için önce adsense başvurusu yapmanız ve adsense’den onay almanız gerekmekte. Altta WordPress’e adsense kod yerleşimi anatımımı bir adsense hesabınız olduğunu varsayarak yapıyor olacağım.

Google AdSense reklamlarını wordpress sitesine eklemek için önce reklam kodları edinmeniz gerekiyor. Bu kodları web sitenizde istediğiniz yere yerleştirerek reklamların görünmesini sağlayabilirsiniz. Adım adım gidelim:

1-Önce AdSense panelimize giriş yapıyoruz. Sol taraftaki menüden Reklamlarım kısmına tıklıyoruz. Açılan sayfadan ise Yeni Reklam Birimi butonuna tıklıyoruz.#2 Açılan sayfada bize dört ayrı seçenek sunuluyor. Her reklam seçeneğine tıkladığınızda adsense size bunun nasıl bir reklam birimi olduğunu görsel olarak sunacak, anlatacaktır. Ancak ben yine de altta kısaca özetliyorum;

» Metin ve görüntülü reklamlar: Bu seçenekte reklamlarınızı istediğiniz boyutta ve stilde ayarlayıp, görüntülü, sadece yazılı ya da duruma göre görüntülü ve yazılı reklamların değişerek gösterilmesi durumunu seçebiliyorsunuz.

» Eşleştirilen İçerik: Bu seçenek, sitenizdeki yazıları yazı sonlarında listeleyen, WordPress’te Benzer Yazılar benzeri bir yapı için kod alabiliyorsunuz.

Eşleştirilen içerikteki amaç kullanıcıların sitenizde daha çok sayfa gösterimi yapması ve sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlamaktır. Böylece gelirlerinizin artması sağlanır. Bu birimden doğrudan gelir elde edemezsiniz. Gelirinizi arttırmada yardımcı bir araç olarak yer almaktadır.

» Feed İçi Reklamlar: Bu reklam birimi ise, içeriklerinizin listelendiği kategori, arşiv, arama, anasyafa gibi alanlarda reklam gösterimi yapmanızı sağlar. Bu tür gösterim alanları için biçilmiş kaftandır. Buradaki Feed kavramı ile RSS kavramı karıştırılmamalıdır. Feed kavramından kasıt sitenizdeki içerik akışı listeleridir.

» Yazı İçi Reklamlar: Yazılarınız içerisinde, içeriğinize uyumlu, içerikten bir parçaymış gibi görünen reklam birimidir. Buradan edineceğiniz kodları, seçenekler ile sayfa içerisindeki yazı, başlık, arkaplan gibi renklere göre oluşturup yazılarınızın içeriğine ekleyebilirsiniz. Bu reklamlar esnektir ve girilen cihaza göre otomatik olarak boyutlandırılır.

Biz örnek olarak metin ve görünütülü reklam kodu alacağız. SEÇ butonuna tıklıyoruz.#3 Açılan sayfadan reklam birimimizi oluşturalım:


» Ad: Reklam birimimizin adı. Kod listemizin düzenli ve aradığımızı bulacak şekilde tutmak için oluşturduğunuz her reklam birimi için, o reklamı sitenizin neresinde kullandığızı belirten bir isim vermek sağlıklı olacaktır. Örnek olarak biz daha sonraki başlıkta yazı içerisine reklam ekleyeceğimiz için ad kısmına Yazı İçi Esnek Reklam yazıyoruz.

» Reklam Boyutu: Bu kısımdan reklamın boyutlarını ayarlıyoruz. Eğer responsive bir temaya sahipseniz Esnek Reklam en uygun seçenek olacaktır. Esnek reklam demek, yerleştirildiği yerin boyutu ne ise, o boyutu otomatik olarak alması demek.

» Reklam Türü: Yalnızca metin reklamlarını seçerseniz oluşturuduğunuz reklam alanında linklerden oluşan yazı şeklinde reklamlar yayınlanır. Yalnızca görüntülü reklamları seçerseniz görüntülü, hareketli banner reklamlar görünür. Her iki reklam türü de yerine göre gelir getirmektedir.

Gösterilecek görüntülü reklam olmaması durumunda reklam alanının boş kalmaması için Metin ve görüntülü reklamlar seçeneğini seçmek daha sağlıklı olacaktır.

» Metin reklam stili: Gösterilecek metin reklamlarındaki yazı rengi, arkaplan gibi stil özelliklerini belirleyebilirsiniz. Doğal bir görünüm için site reklerine uygun seçimler yapmanız daha iyi olacaktır.

» Özel kanallar: (Bu seçenek üst seviye ayarlar için, başta kafa yormanız gerek yok.) Buradan eklediğiniz reklam birimlerini ayrı ayrı izlemek için özel kanallar oluşturabilirsiniz.

Mesela ayrı ayrı birden çok reklam alanı oluşturdunuz ve bu reklamları sadece sitenizdeki cep telefonları kategorisindeki yazılarda yayınlayacaksınız. Bunun için özel kanal oluşturup daha sonra bu reklamların performanslarını ayrı olarak izleyebilirsiniz. Bunu ayarlamak için gerekli talimatları başlığın yanındaki soru işaretine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

» Hiç reklam yoksa: Bu nadir görünen bir durumdur. Fakat oldu da bu birim için gösterilecek reklam veritabanında bulunmuyor. O halde reklam kodunu eklediğiniz alanda ne gösterilmesini istiyorsanız buradan ayarlayabiliyorsunuz.

Seçimlerimizi yaptıktan sonra Kaydet ve Kodu Al butonuna tıklıyoruz.

4- Butona tıkladıktan hemen sonra ise bir pencere açılacak. Bu penceredeki Reklam Kodu bölümündeki kodları, sitemize yerleştirmek üzere kopyalıyoruz.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Üst