DUYURU: Türkiye'nin en güncel ve kaliteli Google Fan Forum platformuna hoşgeldiniz!
  Google Forum, Webmaster Forum, Google Yardım Forumu Forumu.

Exponatura, Türkiye'nin Organik Ürünlerini Dünya ile Tanıştırıyor
Tam Görünüm | Konu Görünümü
Yorum: 0   Görüntülenme: 224
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

avatar
Administrator
  • 1,133 Mesaj
  • 1,106 Konu
  Kaan şuan Çevrimdışı
Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere, dünya genelinde doğal ve organik ürünlere olan talep her geçen gün artıyor.Gıdadan, kozmetik malzemelere, bitkisel tedavi ürünlerinden bebekler için diş temizleme mendiline kadar birçok doğal ve organik ürün tercihlerde ilk sırayı alıyor.Doğal ve organik üretim alanı ve üretici sayısı da bu büyük talebe paralel giderek artış gösteriyor. Geçmişten günümüze katlanarak büyüyen bu sektörün Türkiye'de uluslararası alanda gerçekleşen en büyük fuarı, Exponatura'15 ise 15 Ekim tarihinde kapılarını tüm ziyaretçilere açtı.Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen fuarda, içelebilir organik sirkeden yeşil yabani elmaya; soğutucu özellikli botoks kreminden köpekbalığı karaciğerinden yapılan kremlere kadar 1.620 bin ürün yer alacak. 185 firmanın katılacağı fuara yaklaşık 20 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

İstanbul Fuar Merkezi'nde ( Yeşilköy)düzenlenen fuar kapsamında bu yıl, "Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Sektörünün Geleceği" başlığı altında bir de konferans düzenleniyor. Konferans kapsamında üreticiler, akademisyenler, dernekler, birlikler, eczaneler, güzellik merkezleri ve aktarlar ile büyük süpermarketler de yer alacak.

Eczanelerden, marketlere; organik ürün alıcılarından aktarlara, doğal ürün üreticilerinden ithalatçılarına kadar geniş bir ticari hedef kitlesine sahip olan fuar, bu yıl iş fırsatlarını en üst düzeye taşıdı. Verimli bir iş platformu oluşturmak adına B2B online sistem başvuruları ve randevu sistemi ile ziyaretçilerin fuardan almış oldukları etki daha da arttı.

Ülkemizde sanayinin gelişmesi, yurtdışına ürün ve hizmet satışımızdaki artış ve rekabetin global anlamda artması ile ticari/ihtisas fuarları önem kazanmaya başladı. Bu doğrultuda doğal, organik ve sağlıklı ürünler alanında sektörünün en büyük ihtisas fuarı olan Exponatura, Avrupa Birliği ve Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkeden sektör profesyonelleri, iş adamları, perakende, toptancı, distribütör ve temsilciliklerini "Doğal, Organik& Sağlıklı Ürünler Fuarı"nda bir araya getiriyor.

Gıda Üreticileri ve Satıcıları, Doğal Ürün ve İthalatçıları, Eczaneler, Terapistler, Marketler, Doğal Ürün Mağazaları, Çiftlik Ürün Mağazaları, Organik Ürün Alıcıları, Sağlık Ürünleri Mağazaları, Kozmetik Mağazaları, Sağlık Merkezleri, Spor Merkezleri, Profesyonel Spor Kulüpleri, Güzellik Salonları, Hammadde Üreticileri ve Alıcıları, Distribütörler, İthalat ve İhracat Yapanlar, Zayıflama Merkezleri, Spa Salonları, Oteller, Restoran ve Kafeteryalar, Gıda Toptancıları vb birçok kurum ve işletmeler sektörün farklı alanlardaki temsilcileri ile biraraya gelebilecekler.

Organikte Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu İçin Hedef Pazar

Ülkemizde organik tarım 1986 yılında ilk organik kuru üzüm projesiyle hayata geçti. Daha sonraki yıllarda hızla gelişme göstererek 2013 yılı verilerine göre hammadde bazında 213 ürüne ulaşıldı. Ürün sayısı, bu hammaddelerden elde edilen işlenmiş ürünlerle birlikte düzenli bir artış göstermeye devam etmektedir. Bugün gıdadan bitkisel kozmetik ve güzellik ürünlerine, temizlik ürünlerinden bitkisel ilaçlara kadar geniş bir ürün portföyüne ulaşılmıştır. Bu kapsamda Türkiye'nin organik ve doğal ürünler sektöründeki atağı ve potansiyeli yurtdışından da yoğun ilgi görmesini sağlamaktadır. Özellikle Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkeleri için Türkiye iki basamaklı büyüme oranı ile hedef pazar olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte Türkiye pazarı Exponatura fuarı kapsamında Uzakdoğu ülkeleri tarafından da yakından takip edilmeye devam ediliyor.

Doğal, Organik Ve Sağlıklı Ürünler Sektörünün Geleceği

Sektörde önemli etki yaratan Exponatura fuarı kapsamında konferans ve ürün tanıtımları gibi etkinlikler organize ediliyor.Fuar kapsamında düzenlenecek olan Doğal Organik ve Sağlıklı Ürünler Sektörünün Geleceği başlıklı konferansta; sektörün farklı alanlardaki temsilcileri ve takipçileri büyük bir potansiyele sahip Türkiye'de sektöre yön vermek ve geleceğine ışık tutmak için bir araya gelecekler. Konferans çerçevesinde sektörün bugünü, hâlihazırda yürütülen çalışmaları ve yatırımları, devletin belirlediği uygulama ve yöntemleri, Türkiye pazarının önemi, konunun uzmanları tarafından çok yönlü olarak paylaşılacak. Sektörün farklı kollarından önemli isimlerin yer alacağı konferansta Organik Pazarın bugünü ve geleceğini değerlendirmek üzere ATABDER ( Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği) Başkanı Prof. Dr.Nazım Şekeroğlu, Organik Tarımda Devlet Uygulama- Yönetmeliklerini Değerlendirmek üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bikisel Üretim Genel Müdürlüğü İstanbul Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Emel Çiftçi ve Organikte Alternatif Ürünleri değerlendirmek üzere ETO Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yavuz Biçkes yer alacak.

Ayrıca "Bölgesel Kalkınma Perspektifinde GAP'ta Organik Tarım Küme Yaklaşımı"nın değerlendirileceği bölümde de GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil oturum başkanlığının yanı sıra GAP'ta Organik Tarım Küme Yaklaşımını paylaşacak. Türkiye'nin kalkınmasında önemli projelerden biri olan GAP'ta Organik Tarım Küme Yaklaşımının değerlendireceği oturumda; GAP Bölgesinde Sivil Toplum Perspektifinde Organik Nar Üretimini GAP EKODER (GAP Ekolojik Tarımsal Kalkınma ve Sosyal Dayanışma Derneği) Başkanı Eczacı Medet Abbasoğlu, GAP Bölgesinde Organik Arıcılık ve İleriye Dönük Planlamalarını Şırnak Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Habip Aşan, GAP Bölgesinde Organik Üzüm Yetiştiriciliği Potansiyelini Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Doç. Dr. Gültekin ÖZDEMİR ve Sektörel Olarak GAP Bölgesinde Organik Zeytinciliğini Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar değerlendirecek.

Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun başkanlığını yapacağı "Doğal ve Organik Kozmetikler" başlıklı oturumda da; Doğal-Organik Ürün Terminolojisi değerlendirmek üzere KÜAD (Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği) Başkanı Kimyager Levent Kahrıman, Kozmetik Ürünlerin Güvenliliğini değerlendirmek üzere Cosming Laboratuvar Yüksek Kimyageri Aylin Uğur, Kozmetik Ekstraktların Elde Ediliş Yöntemlerini değerlendirmek üzere Mersin Üniversitesi Kimya Bölümü Yrd.Doç.Dr. Göktürk Avşar da yer alacak. Sektörde öne çıkan ürünlerinde görüşüleceği konferansta, Dr. Oya Yalçın'da; Anti- Aging ve Sağlıklı yaşam için gerekli olan iyonize Alkali Suyun önemini dinleyicileriyle paylaşacak.

19 Mayıs Üniversitesi Samsun Meslek Yüksekokulundan Dr. Murat Emir'in; doğal, organik ve sağlıklı ürünlerin pazarlanmasını değerlendirileceği konferansta, Digital Pazarlama Stratejisti Gökhan Bülbül ve Google Reklam Yöneticisi Metehan Yılmaz da digital reklamcılığın organik pazardaki önemini değerlendirecekler.

Exponatura'15 Hakkında:

Exponatura 2015 Fuarı, doğal, organik ve sağlıklı ürünler sektöründe Türkiye, Avrupa Birliği ve Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkeden sektör profesyonelleri, iş adamları, perakende, toptancı, distribütör, temsilcilikler ve tüm ilgililer için başarılı iş bağlantıları kurabilecekleri profesyonel bir ticaret platformu oluşturuyor.

Exponatura, sektörün ülkemizdeki uluslararası planlanan tek sektörel uzmanlık fuarı olma özelliğine sahiptir. Bölgenin en kapsamlı ve hedefi en doğru fuarı olarak kendini ispatlayan Exponatura bu alanlardaki potansiyelleri mükemmel bir organizasyon ile yönetmektedir.
"Her nefis öIümü tadacaktır. Sizi imtihan etmek için hayra ve kötülüğe mübtela kılarız. "
"Hepiniz en sonunda bize döndürüleceksiniz."
oldest  newest
  Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilişimde devrim yaratacak Türk teknolojisi ‘Buluthan’, dünya liginde boy gösterecek Sevda 0 397 22-12-2015, Saat: 02:50
Son Yorum: Sevda
  Facebook’un Gameface Sistemi Fenerbahçe İle Türkiye’ye Geldi Atakan 0 453 06-12-2015, Saat: 04:34
Son Yorum: Atakan
  Türkiye’ye Siber Ordu Geliyor! Atakan 0 493 06-12-2015, Saat: 04:34
Son Yorum: Atakan
  Türkiye ‘Siber Ordu’ kuruluyor! Sevda 0 427 26-11-2015, Saat: 02:03
Son Yorum: Sevda
  Dünya Nüfusu 10 Milyar Olduğunda, Teknoloji Ne Gibi Çözümler Sunacak? klankil1 0 266 07-11-2015, Saat: 23:35
Son Yorum: klankil1