DUYURU: Türkiye'nin en güncel ve kaliteli Google Fan Forum platformuna hoşgeldiniz!
  Google Forum, Webmaster Forum, Google Yardım Forumu Forumu.

Alan Adı (Domain) Bazlı Seo Taktikleri
Tam Görünüm | Konu Görünümü
Yorum: 0   Görüntülenme: 393
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

avatar
Administrator
  • 1,133 Mesaj
  • 1,106 Konu
  Kaan şuan Çevrimdışı
Alan Adı (Domain) Bazlı Seo Taktikleri

Web Sitenizin adı olan yani alan adları(domainleriniz) direk olarak web sitenizin seosunu etkileyen en değerli kriterlerden bir tanesidir. Alan adınızın anahtar kelime ve web sitenizde oluşturulacak olan içerik ile uyumlu olması demek %40’lık oranda seo işlemini tamalaması demektir.

Yeni alınacak olan bir alan adında hedef anahtar kelimenizi barındırması sizin faydanıza olacaktır. Bu nedenle seo açısından bir adım önde başlanır. Artı olarak bir ek bilgi daha vermek gerekirse alan adınızda yer alacak olan anahtar kelimeniz alan adınızın başlarında yer alması sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü alan adı telaffuz sırası gereği önce anahtar kelimeniz kullanılmalıdır.

Örneğin seo ile ilgili bir domain için websitemseo.biz gibi bir isim yerine seowebsitembiz gibi bir alan adı tercih etmeniz daha çok yararınıza olacaktır. Bunun sebebi ise Google botlarının insan zekasını örnek almalarından dolayıdır. İnsanların yazıları soldan sağa veya yukarıdan aşağıya okumalarını örnek alan Google botları bu düzen çerçevesinde ilk gördüğü kelimelere daha fazla önem vermektedir.

Anahtar Kelimenizin Uygunluğu

Kullanılacak olan alan adınızda anahtar kelime ile tam uyumlu olması demek sizi her zamn bir adım önde tutacak kurallardandır. Anahtar kelimeyi kısmen bulunduran veya alakasız kelimeler bulunduran alan adlarının seo için etkisi gittikçe düşecektir. Örnek vermek gerekir ise evden eve nakliyat işi yapıyorsunuz diyelim. evdenevenakliyat.com şeklinde bir alan adı alırsanız bu kelime üzerinde ilk sıralarda çıkma olasılığınız diğer sitelere oranla çok daha fazla yüksektir.

Uzunluk

Seo bakımından direk olarak web sitenize ziyaretler oldukça önem taşımaktadır. Doğrudan yani web sitenize direk olarak gelen ziyaretler, web sitenizin bir marka olduğunun veya markalaşma yolunda olduğunun göstergesidir. Marka olmak için sadece özgün içerik veya web sitenizin arayüzünün çok iyi olması yeterli değildir. Markalaşabilmek için alan adınızın büyük etkisi vardır.

Alan adınızın yani web site adresinizin akılda kalıcı bir seçenek olması size büyük avantajlar sağlamaktadır.Bu nedenle domain yani alan adınız ne kadar kısa ve akılda kalıcı olursa hem gelen ziyaretçilerinizin web sitenize bir daha ki sefere direk girme oranı artar hemde ziyaretçilerinizin aklında kalan bir web sitesi markalaşma yoluna girer. Buda SEO açısından çok yararlıdır.

Bu nedenle alınacak olan alan adları anahtar kelimeyi barındırırken aynı zamanda da karakter sayısı olabildiğince aza indirgenerek akılda kalması sağlanmalıdır. Alan adlarınızda kelime sayısının 3’ü geçmemesine özen gösteriniz.alan adınızda ki kelime sayısını Google bölümlendirme yaparak algılayabilmektedir.

Mesela aramamotoruoptimizasyonu gibi bir alan adına sahipseniz Google uygun kelimer arasında ki uygun bölümlendirmeleri yaparak kelime sayısını bulabilmektedir ve web sitenizin içeriğindeki veya başlığında ki kelimelerinizin uyumuda sizi ele verebilir. Yani web sitenizin başlığında arama motoru optimizasyonu kullandınız ve web sitesi adresinizde aramamotoruoptimizasyonu olarak geçiyor.

Google web sitenizin adının 3 kelimeden oluştuğunu buradanda bulabilir.Bu nedenlede kelime sayısı olarak maksimum 2 kelime kullanın daha fazlasına aşmayın. Yoksa daha işin başında iken kaybedebilirsiniz.
"Her nefis öIümü tadacaktır. Sizi imtihan etmek için hayra ve kötülüğe mübtela kılarız. "
"Hepiniz en sonunda bize döndürüleceksiniz."
oldest  newest
  Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Domain ile Seo İlişkisi mertcanilter 1 586 04-01-2016, Saat: 20:43
Son Yorum: seoturuncu
  SEO Strateji belirlerken ve İç-Dış SEO taktikleri Kaan 0 328 17-12-2015, Saat: 01:13
Son Yorum: Kaan
  Alan adınızın seo ya etkisi Kaan 0 339 09-11-2015, Saat: 07:39
Son Yorum: Kaan
  Domain Authority Nedir ? Ve Nasıl Yükselir ? Kaan 0 451 09-11-2015, Saat: 07:29
Son Yorum: Kaan
  SEO Tavsiyesi 8: Doğru Domain (Alan Adı) Kaan 0 439 09-11-2015, Saat: 07:28
Son Yorum: Kaan